Strona główna Biblioteka – informacje

Biblioteka – informacje

„Czytanie jest odnajdywaniem własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”

(Antoni Słonimski)

Kontakt z biblioteką poprzez  adres meilowy: biblioteka@zsp-cogito.pl

W roku szkolnym 2016/2017 biblioteka czynna:

od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 13.30

Regulamin biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” w Siemianowicach Śląskich:

• Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem biblioteki.
  • Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice.
  • Jednorazowo można wypożyczyć cztery książki na okres czterech tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.
  • Po okresie 1 miesiąca wypożyczone zbiory należy zwrócić do biblioteki bądź przedłużyć. Czytelnik przetrzymujący materiały wypożyczone z biblioteki otrzyma uwagę do dziennika bądź bibliotekarz może zastosować okresowe wstrzymanie wypożyczeń.
  • Książki należy wypożyczać osobiście.
  • Wypożyczone książki należy chronić przed zagubieniem lub zniszczeniem.
  • Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez bibliotekarza w cenie odpowiadającej pozycji zgubionej (zniszczonej).
  • Każdorazowo uczeń podpisuje wypożyczenie materiałów bibliotecznych na swojej karcie czytelnika.
  • Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego należy obowiązkowo oddać książki do biblioteki.
  • Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów bibliotecznych.
  • Uczniom biorącym systematycznie udział w pracach biblioteki mogą być wpisane pochwały lub przyznane nagrody na zakończenie roku szkolnego.
  • W bibliotece zabrania się używania telefonów komórkowych oraz spożywania posiłków.

Zasady korzystania ze stanowisk komputerowych

• Korzystanie z komputerów i Internetu jest bezpłatne dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
  • Udostępnienie komputera jest poprzedzone wpisem do rejestru użytkowników.
  • Korzystanie z multimediów, programów użytkowych i Internetu służy wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Dozwolone jest korzystanie z gier edukacyjnych i strategicznych.
  • Z komputerów można korzystać na przerwach i do czasu zamknięcia biblioteki.
  • Komputer może być użytkowany maksymalnie przez 2 osoby.
  • Bibliotekarz na życzenie użytkownika udziela instrukcji dotyczących wyszukiwania informacji za pośrednictwem Internetu oraz korzystania z programów użytkowych i multimedialnych.
  • Wyniki wyszukiwania można zapisać na pendrive lub płycie CD / DVD tylko za zgodą bibliotekarza.
  • Bibliotekarz ma prawo kontrolować czynności wykonywane przez użytkownika przy komputerze.
  • W przypadku niewłaściwego korzystania z multimediów, programów użytkowych i Internetu uczeń ponosi materialną odpowiedzialność za straty lub koszty naprawy.
  • Użytkownikowi zabrania się:
    • instalowania oprogramowania oraz dokonywania zmian w konfiguracji oprogramowania zainstalowanego w systemie
    • przesyłania i udostępniania danych naruszających prawo oraz powszechnie uznanych za obsceniczne lub obraźliwe
    • wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców
    • ingerowania w ustawienie i podłączenie sprzętu komputerowego
  • O wszelkich nieprawidłowościach związanych ze stanem sprzętu i oprogramowania należy powiadomić bibliotekarza.
  • Użytkownik, który nie stosuje się do przepisów powyższego regulaminu może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania z komputerów znajdujących się w bibliotece.

Biblioteka gromadzi: książki, audiobooki, multimedia, filmy.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI!

BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO „KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI” – bliższych informacji udziela mgr Helena Kruszecka.

BIBLIOTEKA PROSI WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO POZOSTAWIENIA PO SOBIE ŚLADU W POSTACI PODAROWANYCH KSIĄŻEK BIBLIOTECE.

Informacje dotyczące sporządzania bibliografii załącznikowej do prezentacji z języka polskiego dla klas maturalnych do pobrania: tutaj.