Strona główna Praktyka zawodowa

Kierownik Szkolenia Praktycznego: mgr inż. Bożena Trziszka

Terminy zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w roku szkolnym 2017/2018

Zajęcia praktyczne:

• poniedziałek i wtorek – klasa I KC (cukiernik i piekarz)
  • wtorek- klasa I KC (kucharz)
  • środa i czwartek – klasa II KC (cukiernik i piekarz)
  • środa- klasa II KC (kucharz)
  • czwartek i piątek- klasa III KC (cukiernik i kucharz)

Praktyka zawodowa:

• Klasa III THT- 02 – 27 października 2017 r.
  • Klasa II THT – 05 – 30 marca 2018 r.
  • Klasa III TZ – 09 kwietnia – 04 maja 2018 r.
  • Klasa III TIK – 09 kwietnia – 04 maja 2018 r.
  • Klasa II TRK – II semestr – poniedziałek każdego tygodnia (kelner)
  • Klasa I THT – II semestr – wtorek każdego tygodnia (technik obsługi turystycznej)

W Zespole Szkół Cogito praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy, natomiast zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie.

W ramach praktycznej nauki zawodu ZS „Cogito” współpracuje z hotelami i zakładami zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Do grona współpracujących ze szkołą partnerów, w zakresie szkolenia praktycznego uczniów w zawodach technik hotelarstwa, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz, należą między innymi:

• pięciogwiazdkowy Hotel Monopol w Katowicach, który należy do grupy Likus Hotele i Restauracje, skupiającej obiekty o wielkiej wartości historyczno-kulturowej, posiadający certyfikat doskonałości świadczonych usług.
  • czterogwiazdkowy Hotel Angelo w Katowicach należący do grupy Vienna International nowoczesnych hoteli biznesowych.
  • czterogwiazdkowy Hotel Park Diament i Diament Plaza Katowice, w których wprowadzony jest program Business & More gwarantujący szereg udogodnień wpływających na komfort i funkcjonalność.
  • czterogwiazdkowy Hotel Arsenal Palace w Chorzowie posiadający historycznie stylizowane wnętrza i 3-poziomową część gastronomiczną.
  • czterogwiazdkowy Hotel Novotel Katowice, należący do grupy Accorhotels.
  • Best Western Premier Hotel Forum Katowice należący do sieci hotelowej Best Western, posiadający certyfikat jakości Trip Advisor, należy do klasy Premier, marki charakteryzującej się podwyższonym standardem wyposażenia i obsługi.
  • trzygwiazdkowy Hotel Vacanza Diament w Siemianowicach Śląskich klasy biznes,
  • trzygwiazdkowy Hotel Vestina w Międzyzdrojach.
  • Pensjonat Puchacz SPA w Niechorzu.
  • Ośrodek Wczasowy Contessa w Dziwnówku.
  • Restauracje Merkury, Piast, Parkowa i Soul City w Siemianowicach Śląskich.

Współpracujemy również, w ramach szkolenia uczniów w zawodzie cukiernik, z

• Centralnym Ośrodkiem Szkoleń „Tezaurus” w Tychach oraz
  • Zakładem Piekarniczo-Cukierniczym Handel Andrzej Ścigała w Siemianowicach Śląskich.

W zakresie szkolenia praktycznego uczniów w zawodach technik informatyk oraz technik organizacji reklamy ZSP „Cogito” współpracuje między innymi z Urzędem Miasta Katowice oraz firmami Elektronika, SUKCES, IP MEDIA, LOGIN, LPT Computer, KZK GOP, IKEA Retail, Graphic.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji usług turystycznych zdobywają umiejętności praktyczne w biurach podróży takich jak: ALMATUR, GRYF, ATUT, IWTRAVEL, ALTAMIRA, Lubatur, Astra Tour Dalver oraz Conti.

Umiejętności naszych uczniów są doceniane przez licznie współpracujących z ZSP „Cogito” pracodawców, chętnie przyjmujących naszych uczniów na zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe.

Celem szkoły jest zapewnienie uczniom kształcenia zawodowego praktycznego w warunkach zbliżonych do nowoczesnych standardów obowiązujących w przedsiębiorstwach i zakładach gdzie realizowana jest praktyczna nauka zawodu.

Wspomnienia z praktyki zawodowej

ETICOD to drukarnia zajmująca się drukiem flexo. Firma bardzo prężnie rozwija się i bardo rzetelnie wykonuje zamówienia dla swoich klientów, co doskonale widać na pierwszy rzut oka. Dzięki praktykom odbytym w tej firmie moja wiedza oraz umiejętności bardzo się rozwinęły. Poznałam nowy program do grafiki oraz miałam okazję pracować na specjalistycznym tablecie graficznym, co jeszcze bardziej skłoniło mnie do rozwijania swoich pasji. Nauczyłam się obsługi drukarek termo-transferowych oraz dobierania odpowiednich kalek do rodzaju papieru. Miałam okazję zobaczyć jak wykonywane są naklejki wypukłe oraz przygotowanie takich naklejek.

Z praktyki zawodowej w tej firmie jestem bardo zadowolona bo dała mi duże doświadczenie oraz umiejętności.

Karolina